Λήγει η προθεσμία δήλωσης υφιστάμενων σημείων υδροληψίας 30-9-2014
![Λήγει η προθεσμία δήλωσης υφιστάμενων σημείων υδροληψίας 30-9-2014](https://pakialakonias.gr/wp-content/uploads/2014/09/images-1.jpg)
Προθεσμία μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2014 έχουν οι ενδιαφερόμενοι για τη δυνατότητα υποβολής Αίτησης Εγγραφής στο Εθνικό Μητρώο Σημείων Υδροληψίας (ΕΜΣΥ) των υφιστάμενων υδροληψιών που έχουν αδειοδοτηθεί πριν τις 20/12/2005 ή δεν έχουν ποτέ αδειοδοτηθεί. Σύμφωνα με ανακοινώσεις των Αποκεντρωμένων Διοικήσεων επισημαίνεται ότι για τη σύνταξη κάθε συμβολαίου μεταβίβασης, δωρεάς, γονικής παροχής, αποδοχής κληρονομίας ή σύστασης εμπραγμάτου δικαιώματος που αφορά στο ακίνητο που πραγματοποιείται υδροληψία, πρέπει να προσκομίζεται από τον ενδιαφερόμενο το πιστοποιητικό εγγραφής του εν λόγω σημείου υδροληψίας Ε.Μ.Σ.Υ. ή να αποτυπώνεται στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει το συμβόλαιο ο κωδικός εγγραφής στο Ε.Μ.Σ.Υ.
Επίσης, σε κάθε ιδιωτικό συμφωνητικό για μίσθωση ή κατά παραχώρηση χρήση του ακινήτου στο οποίο πραγματοποιείται υδροληψία, πρέπει να αναγράφεται ρητά και ο κωδικός εγγραφής Ε.Μ.Σ.Υ.
Επισημαίνεται τέλος ότι για την δυνατότητα υποβολής αίτησης χορήγησης ή ανανέωσης άδειας χρήσης νερού για κάθε ενεργό σημείο υδροληψίας προαπαιτούμενο είναι η εγγραφή στο Εθνικό Μητρώο Σημείων Υδροληψίας (ΕΜΣΥ).
Επιπλέον, έχει παραταθεί μέχρι 30 Ιανουαρίου 2015 η δυνατότητα υποβολής αίτησης χορήγησης ή ανανέωσης άδειας χρήσης νερού (από 30 Σεπτεμβρίου 2014, που ήταν η αρχική προθεσμία). Στη σχετική Κοινή Υπουργική Απόφαση, ρυθμίζονται θέματα σχετικά με τα απαραίτητα δικαιολογητικά που υποβάλλονται στον Προμηθευτή Ηλεκτρικής Ενέργειας για την ηλεκτροδότηση αγροτικής εγκατάστασης (νέας ή υφιστάμενης).