ΜΟΛΑΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 3-2

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΟΥΛ ΓΙΑ ΑΝΟΔΟ
 Αυτό που του έλειψε στα δύο προηγούμενα παιχνίδια, τύχη και διάρκεια στην απόδοσή του μέχρι το τελικό σφύριγμα, είχε σε περίσευμμα στο παιχνίδι με τον Παναρκαδικό η ομάδα μας και πήρε τη νίκη και τους 3 βαθμούς κυριολεκτικά στην εκπνοή του ματς. Μπαίνοντας δυνατά και με κόντρα ξανά τον αέρα, οι παίκτες του Μολαϊκού πήραν κεφάλι στο σκορ στο 16ο λεπτό όταν ο Παναγιώτης Κοντάκος από 30 μέτρα περίπου είδε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων Σωτήρη Ψυχογιό να είναι λίγα βήματα έξω από την εστία του και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλλα στο βάθος της εστίας του κάνοντας το 1-0. Δυστυχώς η χαρά του γκολ δεν κράτησε πολύ αφού τρία λεπτά μετά ο Βασίλης Μπεντεβής με κεφαλιά μετά από χτύπημα κόρνερ στο πίσω δοκάρι ισοφάρισε για τον Παναρκαδικό σε 1-1. Ακολούθησαν, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, δύο ευκαιρίες για το Μολαϊκό με τον Κλέαρχο Τζώρτζη και μία για τους φιλοξενούμενους. Κι ενώ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όλοι πίστευαν ότι ο Μολαϊκός έχοντας τον αέρα ευνοϊκό θα εγκατασταθεί στα καρέ του Πανρκαδικού, είχε απλά την εδαφική υπεροχή και τον έλεγχο στο κέντρο του γηπέδου αλλά δεν δημιουργούσε ευκαιρίες για γκολ. Στο 73ο λεπτό και πάλι από χτύπημα κόρνερ και από κεφαλιά του Βασίλη Μπεντεβή που βρέθηκε εντελώς ξεμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι έγινε το 1-2 και όλα έδειχναν ότι δύσκολα ο Μολαίκός θα έπαιρνε έστω και το βαθμό της ισοπαλίας. Δύο λεπτά μετά ο Σωτήρης Διαμαντάκης με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά δεν τα κατάφερε και μάλιστα τραυματίστηκε και αποχώρησε (κάταγμα στο ζυγωματικό) δίνοντας τη θέση του στον Αδρακτά. Τα καλύτερα ο Μολαϊκός φαίνεται ότι τα κρατούσε για το τέλος. Με την είσοδο ενός ακόμη επιθετικού στο παιχνίδι του Ηλία Γκύζη στη θέση του Σπύρου Γεώργα οι παίκτες μας αύξησαν την πίεση, άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες χωρίς να υπολογίζουν την κούραση και ανταμείφθηκαν κυριολεκτικά στο παρά ένα. Στο 89ο λεπτό ο Ηλίας Γκύζης με πλασαριστό σουτ έξω από την περιοχή χειρούργησε χωρίς αναισθητικό τον τερματοφύλακα Ψυχογιό και ισοφάρισε σε 2-2 και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλέαρχος Τζώρτζης με πλασέ στη γωνία έστειλε τη μπάλλα και τον τερματοφύλακα που πήγε να την αποκρούσει στο βάθος της εστίας γράφοντας το τελικό 3-2. Το τι ακολούθησε δεν περιγράφεται. Ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην εξέδρα και στον αγωνιστικό χώρο από τους φίλους του Μολαϊκού, απογοήτευση και παγωμάρα στον πάγκο του Παναρκαδικού. Οι παίκτες του Μολαϊκού σε ένα ακόμη παιχνίδι απέδειξαν ότι εκτός από πολύ ταλέντο έχουν θέληση, διάθεση και πάθος να πετύχουν φέτος νίκες και διακρίσεις που θα μείνουν ανεξίτηλες στην ιστορία του Μολαϊκού. Επόμενο παιχνίδι την Τετάρτη 30 Μαϊου στο Δώριο Μεσσηνίας με αντίπαλο τον Εθνικό Μελιγαλά. Την Κυριακή 3 Ιουνίου στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής ο Μολαϊκός θα παίξει με τον Πορτοχελιακό στο γήπεδο των Μολάων. ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Μπουρσούκ, Αβδούλος, Ζώταλης, Κότσαλης, Βουλτσίδης, Γεώργας (Γκύζης), Κοντάκος, Διαμαντάκης (Αδρακτάς), Τζώρτζης, Αναστασάκος, Οδ. Γραμματικάκης. Ο άλλος αγώνας μεταξύ Πορτοχελιακού – Εθνικού Μελιγαλά έληξε ισόπαλος 1-1.