Παγκράτιο: Έξι Λάκωνες παγκόσμιοι πρωταθλητές και 14 μετάλλια στο 7ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

ce83a07bc763e319e9cb2e3d20603b60

Στην Έμπολι έξι αθλητές του συλλόγου Α.Σ ΝΙΚΟΚΛΗΣ αγωνιζόμενοι με τα χρώματα της γαλανόλευκης αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές στο Παγκράτιο κατακτώντας συνολικά 14 μετάλλια και γράφοντας χρυσές σελίδες για την ιστορία του Λακωνικού αθλητισμού και συγκεκριμένα των μαχητικών αθλημάτων. Προπονητής τους είναι ο Γιάννη Φελούρης. Αναλυτικά οι παγκόσμιοι πρωταθλητές και τα μετάλλια που κατέκτησαν:

Σταματάκου Δανάη κατέκτησε δύο χρυσά και ένα χάλκινο στην κατηγορία των 18 – 19 ( – 69 κιλών).

Mανιατάκου Ελένη κατέκτησε ένα χρυσό, ένα αργυρό, και ένα χάλκινο στην κατηγορία 14 – 15 (- 52 κιλών).

Ανδρέας Κοντάκος ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -95 κιλών

Γεωργοστάθη Χριστίνα κατέκτησε ένα αργυρό και δύο χάλκινα στην κατηγορία 14 – 15 (-69 κιλών).

Φίλιππος Παναγάκος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των +20 στα – 69 κιλά.

Μπέτυ Σάκκαρη κατέκτησε τρία χρυσά στην κατηγορία 16 – 17.