ΜΟΛΑΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ 4-2

ΤΕΛΙΚΑ…..ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ ΟΣΟΙ ΠΡΟΒΛΕΨΑΝ 4αρα
Τελικά οι ποδοσφαιριστές του Μολαϊκού επιβεβαίωσαν τους “φίλους” της ομάδας που την προηγούμενη εβδομάδα είχαν προβλέψει ότι στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Γυθείου θα “έπεφτε” τεσσάρα (άσχετο αν οι προβλέψεις μιλούσαν για 4 γκολ που θα πετύχαιναν οι παίκτες της ομάδας του Γυθείου) και πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση κέρδισαν τον πρώτο της βαθμολογίας του φετινού πρωταθλήματος με 4-2. Παίζοντας από το πρώτο λεπτό με πάθος και κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες στο κέντρο οι παίκτες του Μολαϊκού έδειξαν από νωρίς ότι δεν θα άφηναν με τίποτα να χαθεί αυτό το παιχνίδι. Ο χορός των γκολ ξεκίνησε 34ο λεπτό. Ο Παναγιώτης Κοντάκος βρήκε με σέντρα το Σωτήρη Διαμαντάκη μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού Γυθείου κοντά στη γραμμή του άουτ κι αυτός με ένα εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα Κιοσσέ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακό Γυθείου δημιούργησε δύο ευκαιρίες για γκολ όμως ο Κώστας Φιφλής με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του. Μετά από τρία συνεχόμενα χτυπήματα κόρνερ στο 42ο λεπτό ο Λεωνίδας Λιακάκος εκμεταλλεύθηκε αδράνεια της άμυνας και ισοφάρισε σε 1-1. Περίπου 5 λεπτά έμεναν για το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες του Μολαϊκού κατάφεραν να πιέσουν ασφυκτικά τον αντίπαλο και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στο επόμενο λεπτό από την ισοφάριση σουτ του Παναγιώτη Κοντάκου μέσα από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γυθειου και στο 44′ ο Τάσος Ζώταλης πήρε τη μπάλλα από τη γραμμή του κέντρου διέσχισε όλη τη δεξιά πλευρά με σέντρα απέναντι βρήκε τον Κλέαρχο Τζώρτζη ο οποίος γύρισε παράλληλα στο τέρμα τη μπάλλα και ο επερχόμενος Παναγιώτης Κοντάκος με πλασσέ την έστειλε στο βάθος της εστίας κάνοντας το 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στον αγωνιστικό χώρο και την εξέδρα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μολαϊκός ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο. Με το πόδι στο γκάζι δηλαδή, παίζοντας δυνατά και δημιουργώντας απανωτές ευκαιρίες. Πριν περάσουν τρία λεπτά σε κόρνερ του Σπύρου Γεώργα ο Σπύρος Βουλτσίδης έγινε κάτοχος της μπάλλας στο πίσω δοκάρι της εστίας του Κιοσσέ, τη γύρισε προς το σημείο του πέναλτι και ο Άρης Τραϊφόρος με προβολή την έστειλε για τρίτη φορά στα δίχτυα του Ολυμπιακού Γυθείου. Στη συνέχεια η ομάδα του Μολαϊκού απειλήθηκε μόνο σε δύο περιπτώσεις αλλά οι επιθετικοί των φιλοξενουμένων ήταν άστοχοι. Στο 75ο λεπτό αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Πλεμμένος του Ολυμπιακού Γυθείου Στο 83ο λεπτό ηταν η σειρά του Κλέαρχου Τζώρτζη να σκοράρει. Με κεφαλιά μετά από χτύπημα κόρνερ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης αποβλήθηκαν οι Κότσαλης και Αναστασάκος από το Μολαϊκό και Μπουρελάκος από τον Ολυμπιακό Γυθείου. Το τελικό 4-2 σημειώθηκε στην εκπνοή του αγώνα από το Λεωνίδα Λυμπερόπουλο. Οι παίκτες, οι προπονητές και το διοικητικό συμβούλιο του Μολαϊκού εύχονται περαστικά στον Παναγιώτη Δασκαλάκη του Ολυμπιακού Γυθείου που τραυματίστηκε στο 12ο λεπτό του αγώνα και αποχώρησε από το γήπεδο με ασθενοφόρο για το Νοσοκομείο Μολάων. ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης, Διαμαντάκης (Φάββας), Βουλτσίδης, Κότσαλης, Σπ. Γεώργας, Τραϊφόρος (Ρουμάνης), Τζώρτζης, Κοντάκος (Γραμματικάκης), Αναστασάκος. Επόμενος αγώνας στο γήπεδο Μολάων την Κυριακή 30 Δεκεμβρίου στις 3 με τον Απόλλωνα Ξηροκαμπίου.